ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

(1)     ERASMUS+: Παράταση υποβολής αιτήσεων Κινητικότητας Φοιτητών με σκοπό τις Σπουδές

και την Πρακτική Άσκηση.

(2)     Κινητικότητα διδασκόντων κατά το ακαδ. έτος 2023-2024 (ενημέρωση δράσεων)

(1) Αναφορικά με την κινητικότητα φοιτητών, σημειώνεται ότι έχει δοθεί παράταση  στην προθεσμία υποβολής ηλεκτρονικού φακέλου υποψηφιότητας για (i) Κινητικότητα Erasmus με σκοπό τις Σπουδές και (ii) Κινητικότητα  Erasmus με σκοπό την Πρακτική Άσκηση (για φοιτητές και φοιτήτριες  όλων των κύκλων σπουδών (προπτυχιακοί/ές, μεταπτυχιακοί/ές και υποψ. διδάκτορες).

Σημειώνεται πως η μετακίνηση για σπουδές ή πρακτική άσκηση, μέσω του Προγράμματος ERASMUS, αποτελεί μοναδική ευκαιρία μάθησης και απόκτησης νέων εμπειριών για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες όλων των κύκλων σπουδών (προπτυχιακοί/ές, μεταπτυχιακοί/ές και υποψ. διδάκτορες) και πως το Τμήμα Φιλοσοφίας ενθαρρύνει και στηρίζει τις φοιτήτριες και τους φοιτητές του να υποβάλουν αίτηση.

Ως νέα καταληκτική ημερομηνία (και για τις δύο δράσεις) ορίζεται

η Παρασκευή, 14 Ιουνίου 2024 και ώρα 17.00

(μετά το πέρας της συγκεκριμένης ημερομηνίας και ώρας η ηλεκτρονική πλατφόρμα απενεργοποιείται αυτόματα και δεν δέχεται άλλες αιτήσεις).

Πληροφορίες για την Κινητικότητα με σκοπό τις Σπουδές:

Πληροφορίες για την Κινητικότητα με σκοπό την Πρακτική Άσκηση:

(2) Αναφορικά με την κινητικότητα των διδασκόντων του Τμήματος Φιλοσοφίας, σημειώνεται ενημερωτικά ότι την φετινή χρονιά τέσσερις διδάσκοντες πραγματοποίησαν ήδη ή έχουν προγραμματισμένη μέχρι τον τα τέλη Ιουνίου κινητικότητα στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ είτε για επιμόρφωση είτε για διδασκαλία.

Συγκεκριμένα:

H Καθηγήτρια Γκόλφω Μαγγίνη έχει προγραμματισμένη μετακίνηση στο  Πανεπιστήμιο της Βιέννης στις 9-15 Ιουνίου 2024, όπου θα δώσει τρεις διαλέξεις σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο με θέματα που αφορούν στη φιλοσοφία του Paul Ricοeur (“From l’homme fallible” to “l’homme capable”: on Paul Ricoeur’s Soi-meme comme un autre”), τη Φιλοσοφία του πολέμου (“Jan Patocka’s critical analysis of the 20th century World Wars in light of his phenomenology of Europe”), και μια φαινομενολογική προσέγγιση της ηθικής (“Ethics of vulnerability as a special case of phenomenological ethics: the ethical philosophy of Corine Pelluchon”) .

Η Επίκουρη Καθηγήτρια Ελένη Λεοντσίνη, πραγματοποίησε δύο επισκέψεις για διδασκαλία στο Vilnius της  Λιθουανίας, στο Mykolas Romeris University, στις 23-29 Οκτωβρίου 2023 και 12-25 Μαΐου 2024, και έδωσε τέσσερις διαλέξεις σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό και μεταδιδακτορικό επίπεδο με θέματα που αφορούν στη φιλοσοφία του Αριστοτέλη (“Aristotle on Political Friendship”, “Aristotelian Εgalitarianism”, “Aristotle’s Friendship and Its Political Implications,” “A Reinterpretation of the Best Aristotelian State: the Best and Second-Best Constitution in Aristotle’s Politics). Η διάλεξη της “Aristotelian Egalitarianism” εντάχθηκε στον κύκλο διαλέξεων του “Centre of Aristotelian Studies and Critical Theory” του MRU, στο οποίο είναι ‘International Research Fellow’.

Ο Επίκουρος Καθηγητής Κωνσταντίνος Γκαραβέλας μετέβη τον Μάιο του 2023 (15.5.2023-19.5.2023) για διδασκαλία στο Regensburg της Γερμανίας, όπου έδωσε τέσσερις διαλέξεις ( “Das griechische Bildungssystem: Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft“, “Die Existenz komplexer kreativer kognitiver Handlungen in den Fremdsprachenlehrbüchern für DaF in den griechischen staatlichen Gymnasien“, “Infrastruktur und Unterricht: Eindrücke von Universitätsstudenten nach Abschluss ihres Praktikums an öffentlichen griechischen Schulen“, “Critical Literacy durch WebQuests im Fremdsprachenunterricht”)  και τον Οκτώβρη του 2023 στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης για επιμόρφωση. Αντικείμενο της επιμόρφωσης ήταν η υποστήριξη των εκπαιδευτικών από τα Πανεπιστήμια.

Το Μέλος ΕΔΙΠ Δρ. Πάνος Ηλιόπουλος μετακινήθηκε για διδασκαλία στο Πανεπιστήμιο Complutense της Μαδρίτης, από τις 9-10-2023 μέχρι τις 13-10-2023 και έδωσε τρεις διαλέξεις στο πεδίο της αρχαίας και ελληνιστικής φιλοσοφίας (“The conceptions of Law and political life in Hellenistic Philosophy”, “Political Eros in the Platonic Philosophy”, “Ethics in an epistemological and metaphysical context in Ancient Greek Philosophy”).