Κατηγορίες:

The International Aristotle Bibliography Online & πληροφοριακή υποστήριξη Βιβλιοθήκης

Αγαπητά μέλη του Τμήματος Φιλοσοφίας,

με αφορμή την έναρξη της ακαδημαϊκής χρονιάς, σας θυμίζουμε ότι ειδικά για τα επιστημονικά ενδιαφέροντα του Τμήματός σας έχετε πρόσβαση στην Online βάση δεδομένων The International Aristotle Bibliography Online μέσω IP διεύθυνσης του πανεπιστημίου εντός και εκτός Ιδρύματος (βλέπε: proxy σύνδεση). Στη σελίδα της Βιβλιοθήκης για τις βάσεις δεδομένων μπορείτε να δείτε και άλλες δυνατότητες.
Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο ερευνητικό εργαλείο που παρέχει πρόσβαση σε πάνω από 50.000 βιβλία, άρθρα περιοδικών, κεφάλαια βιβλίων, αναθεωρήσεις βιβλίων και διατριβές για τον φιλόσοφο Αριστοτέλη και την επιρροή του. Η βιβλιογραφία καλύπτει περισσότερα από 100 χρόνια δημοσίευσης σε ένα ευρύ φάσμα γλωσσών.

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι η Βιβλιοθήκη, πέρα από τη διάθεση οργανωμένων σεμιναρίων προγραμματισμένων και των on-demand, έχει διαμορφώσει χώρο υποδοχής κοινού (γραφείο 605 της Κεντρικής Βιβλιοθήκης, 6ος όροφος) για εξατομικευμένη υβριδική (επιτοπία & online) υπηρεσία πληροφοριακής υποστήριξης, στην οποία μπορείτε να απευθύνεστε για:
συμβουλευτική σε πληροφοριακά ερωτήματα σχετικά με αναζήτηση και διαχείριση βιβλιογραφικών πηγών, με τη διαχείριση θεμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας & δικαιωμάτων, προσωπικών δεδομένων, αλλά και άλλων επίκαιρων θεμάτων όπως των ψευδών ειδήσεων, της τεχνικής νοημοσύνης και της πληροφοριακής προσβασιμότητας για όλους·
ενημέρωση και εφαρμογή της Ανοικτής Επιστήμης, όπως μπορεί να λάβει χώρα μέσω του σχεδιασμού ερευνητικής δραστηριότητας με βάση της FAIR αρχές, την απόθεση σε  αποθετήρια Ανοικτών ερευνητικών δεδομένων και τη δημοσίευση σε καθεστώς Ανοικτής Πρόσβασης ·
υποστήριξη σε θέματα διαχείρισης βιβλιογραφικών δεδομένων στα πλαίσια ανασκοπήσεων, όπως Systematic Reviews, Scoping Review or Evidence Map, Rapid Review, Umbrella Review και Meta-analysis·
οργάνωση σεμιναρίων (ατομικών, μικρών ομάδων ή και μεγάλων ομάδων)
Eπικοινωνία: Ιωάννα Ζορμπά (email- Google chat: izorba@uoi.gr) και τηλεφωνικά 2651005902

Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων